Warsztaty z kardiologii interwencyjnej w starachowickim Szpitalu

2024-03-15

Za nami kolejne warsztaty z zakresu kardiologii interwencyjnej. Starachowiccy hemodynamiści podążając za kierunkami zmian w medycynie postępującymi na świecie doskonalą swoją wiedzę i umiejętności praktyczne. W tym celu cyklicznie organizują warsztaty dla specjalistów z terenu całego kraju. Tym razem głównym szkoleniowcem był prof. dr hab. n. med. Robert Gil Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Kardiologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

W celach warsztatowych wybrano najtrudniejsze przypadki medyczne wymagające interwencji kardiologicznej. Kierownik Pracowni Hemodynamiki Paweł Tomaszewski oraz dr n. med. Aleksander Stępień przy wykorzystaniu angiografii oraz obrazowania wewnątrznaczyniowego przeprowadzili zabiegi poszerzania i udrażniania skrajnie zwężonych tętnic wieńcowych, tym samym poprawiając ukrwienie serca. Poszczególne etapy procesu konsultowano w celu doboru optymalnej metody operacyjnej – najbezpieczniejszej dla pacjenta i zapewniającej najlepsze efekty terapeutyczne.

„Wizyty moje tutaj potwierdzają, że implementując (przyp. red. włączając) nowe techniki diagnostyczne i lecznicze koledzy wykorzystują je właściwie i interpretują dane uzyskane przez te urządzenia diagnostyczne w odpowiedni sposób” – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Robert Gil.

Już pierwszy zabieg jasno pokazał, że taktyka obrana przez starachowickich hemodynamistów jest właściwa. Operacja zakończyła się powodzeniem, czyli przywróceniem obiegu krwi w przerwanej prawej tętnicy wieńcowej.

Jak mówił szkoleniowiec – „Cała reszta polegająca na wyborze dalszej taktyki, czy kontynuacji zabiegu i doprowadzenia naczynia w jednym etapie do stanu optymalnego, czy rozłożenie na kilka etapów to decyzja operatora. Wygrała taktyka spokojniejsza, bardziej bezpieczna dla pacjenta. Pacjent przez to nie otrzymał zbyt dużej radiacji (przyp. red. promieniowania) – która nie jest obojętna, nie uzyskał dużej objętości kontrastu – który dla nerek też jest w pewien sposób groźny. A ocena lewej tętnicy została odroczona na trzy miesiące.”

Warsztaty po raz kolejny organizowane przez starachowickich hemodynamistów były okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń oraz dyskusji na temat najnowszych rozwiązań medycyny w zakresie kardiologii interwencyjnej.