Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach
Logo_BIP_uproszczone.svg
A A A

Kolejne pobranie narządów w starachowickim Szpitalu

Kolejne pobranie narządów w starachowickim Szpitalu

2024-07-30

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach dokonano poboru nerek do przeszczepienia od zmarłego dawcy. Narządy trafiły do dwóch różnych biorców spoza województwa świętokrzyskiego ratując im życie.

Do pobrania narządów doszło dzięki współpracy i zaangażowaniu zarówno Koordynatora Transplantacyjnego Katarzyny Kępy, jak i załogi Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii pod kierownictwem Marka Myśliwskiego, a także zespołu Bloku Operacyjnego z kierownikiem Ewą Obarą na czele. Starachowicki zespół specjalistów doprowadził zarówno do skutecznego zgłoszenia dawcy, którego otoczył opieką, jak i zorganizował pobranie narządów.

Prawa nerka została przeszczepiona 64-letniej kobiecie, a lewa 44-letniemu mężczyźnie – mieszkańcom województwa mazowieckiego. Organy właściwie podjęły swoje funkcje, dzięki temu biorcy po przeszczepie czują się coraz lepiej i mogą cieszyć się życiem bez dolegliwości ze strony niewydolnych narządów.

Dyrekcje Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie składają wyrazy głębokiego uznania zespołowi Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Bloku Operacyjnego, Koordynator Transplantacyjnej oraz wszystkim innym osobom zaangażowanym w proces pobrania narządów do przeszczepienia, a rodzinie dawcy wdzięczność za zrozumienie idei dawstwa i transplantacji narządów.

 

Jak zostać dawcą narządów?

Osoby pełnoletnie nie muszą nigdzie zgłaszać chęci przekazania po śmierci swoich narządów osobom oczekującym na przeszczep.

Mimo że nie trzeba deklarować zgody na transplantację po śmierci, wiele osób dodatkowo:

  • rejestruje się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych
  • nosi bransoletki, bądź karty dawcy, potwierdzające ich zgodę.

przed pobraniem narządów od osoby małoletniej lekarze pytają o decyzję rodziców lub opiekunów prawnych. Mogą oni wyrazić sprzeciw za życia dziecka. Osoba małoletnia powyżej szesnastego roku życia może samodzielnie zgłosić sprzeciw i w takim przypadku nie można pobrać jej narządów.

 

Brak zgody na pobranie narządów

Jeśli nie zgadzasz się na pobranie Twoich narządów po śmierci – masz prawo do sprzeciwu.

Należy:

  • zgłosić sprzeciw w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów

o   pobrać oświadczenie ze strony www.poltransplant.pl

o   przesłać je w formie pisemnej na adres Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji – Poltransplant

  • nosić przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie
  • oświadczyć swoją wolę ustnie w obecności dwóch świadków; świadkowie muszą potwierdzić Twoją deklarację pisemnie.

 

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek
i narządów (Dz.U. z 2005 r. nr 169, poz. 1411).