Złote i Brązowe „Maluchy na Brzuchy” dla starachowickiego Szpitala!

2024-09-16

Kolejny rok z rzędu Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach został wyróżniony za realizację Standardów Opieki Okołoporodowej w zakresie przestrzegania bezpośredniego i nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem „skóra do skóry”. Minimum dwugodzinna bliskość maluszka z rodzicem zapewniona jest zarówno przy porodach siłami natury, jak i przy cesarskim cięciu.

Starania załogi oddziałów Położniczo-Ginekologicznego i Neonatologicznego zostały zauważone i docenione przez same mamy. Ich głosy zadecydowały o wynikach ogólnopolskiego rankingu Fundacji „Rodzić po Ludzku” pn. „Maluchy na Brzuchy”. Jak wynika z ankiet Starachowice są zdecydowanym liderem na skalę kraju.

„Maluchy na Brzuchy” zostały przyznane starachowickiej „porodówce” w dwóch kategoriach:
– Złote – za kontakt „skóra do skóry” matki z dzieckiem  po porodzie siłami natury,
– Brązowe za „kangurowanie”, czyli kontakt „skóra do skóry” ojca z dzieckiem urodzonym poprzez cesarskie cięcie.

Warto dodać, że Złote „Maluchy na brzuchy” otrzymują szpitale, które stosują dwugodzinny kontakt skóra do skóry przynajmniej w 80% porodów drogami natury, z kolei Brązowe „Maluchy na brzuchy” są przyznawane szpitalom, które wykazały się wysokim stopniem wsparcia kangurowania przez osobę towarzyszącą po cięciu cesarskim. Według ogólnopolskiego rankingu starachowicki Szpital zapewnia bezpośredni (minimum dwugodzinny) kontakt aż w 97% w obydwóch rodzajach porodów.

„Maluchy na Brzuchy” to jedyny w Polsce ranking oceniający szpitale pod względem przestrzegania prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie. Powstaje on dzięki Fundacji Rodzić po Ludzku na bazie odpowiedzi udzielonych przez kobiety w ankiecie „Głos matek” dostępnej na portalu gdzierodzic.info.

Ranking dostępny jest na stronie: https://maluchynabrzuchy.pl/maluchy-na-brzuchy-2024/

Dlaczego warto rodzić w starachowickim Szpitalu?

Ponieważ:

• aż w 97% porodów zapewniony jest kontakt „skóra do skóry”!
    – Mamy z dzieckiem po porodzie siłami natury
    – Taty z dzieckiem po porodzie przez cesarskie cięcie;
  • aż 75% porodów odbywa się przy znieczuleniu zewnątrzoponowym standardem są klimatyzowane sale porodowe oraz osobna sala do porodu w wodzie;
  • do dyspozycji są pokoje dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym, a także komercyjny „Pokój Rodzinny”;

Zapraszamy do obejrzenia materiału TVP3 Kielce poświęconego uzyskaniu kolejnych certyfikatów tj. Złote i Brązowe „Maluchy na Brzuchy” – wideo