Sukces starachowickiego Onkobiegu

2024-09-17

Ponad stu biegaczy wystartowało w „Biegu w Starachowicach” w ramach 17 edycji Onkobiegu – ogólnopolskiej akcji charytatywnej zainicjowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Czerniaki i Mięsaki SARCOMA. Lokalne wydarzenie trzeci rok z kolei organizował Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, by okazać wsparcie dla pacjentów onkologicznych i realnie przyczynić się do zbiórki funduszy przeznaczonych na leczenie
i zakup protez kończyn utraconych w wyniku choroby.

W dniu 8 września br. na linii startu pojawiło się ponad sto osób. Byli to zarówno sportowcy, jak i uczestnicy indywidualni. W biegu wystartowali zawodnicy Ludowego Klubu Biegacza „Rudnik”, członkowie Stowarzyszenia „Zabiegane Starachowice” oraz Stowarzyszenia Miłośników Aktywności Fizycznej „Iłża pędzi”. Tegoroczną edycję lokalnego Onkobiegu wsparli m.in. Poseł na Sejm Agata Wojtyszek, Starosta Starachowicki Piotr Babicki ze swoją rodziną, Dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej Jacek Walkowski, pracownicy starachowickiego Szpitala oraz mali i dorośli mieszkańcy miasta i powiatu.

Bieg wokół budynków kompleksu głównego Szpitala poprzedzony został piętnastominutową rozgrzewką, którą poprowadził Prezes LKB „Rudnik” Sylwester Dudek. Punktualnie o godzinie 11.00 uczestnicy „Biegu w Starachowicach” ruszyli „Po zdrowie” pokonując 1 kilometrowy odcinek tyle razy ile zdołali w tempie dostosowanym do swoich możliwości. Trasa prowadziła sprzed wejścia do poradni specjalistycznych od strony ul. Batalionów Chłopskich przez parking przylegający do lądowiska, obok budynku z „Oknem życia”, za budynkami Zakładu Patomorfologii i kuchni, przed budynkiem ZOL-u, następnie w kierunku ul. Batalionów Chłopskich obok Stacji Dializ, Oddziału Chorób Zakaźnych i apteki z powrotem przed wejście do poradni specjalistycznych.

Onkobieg to nie zawody sportowe, a impreza charytatywna, w której najbardziej liczyło się uczestnictwo i godzinna aktywność fizyczna w dowolnej formie – był sprint, slow jogging i spacer (także z kijkami). Najmłodsi uczestnicy „Biegu w Starachowicach” pokonywali trasę zarówno na swoich nogach, jak i na hulajnogach dając z siebie wszystko i pokazując, jak można cieszyć się wspólną aktywnością. Fantastyczna atmosfera biegu to także zasługa Ireneusza Gwoździa – Prezesa Stowarzyszenia „Zabiegane Starachowice” – który charytatywnie zadbał o nagłośnienie i dobrą muzykę przez cały czas trwania imprezy.

Ponad stu uczestników starachowickiego Onkobiegu pokonało aż 619 kilometrów realnie przyczyniając się do wsparcia pacjentów zmagających się ze schorzeniami nowotworowymi. Dzięki dobrowolnym wpłatom dokonywanym podczas rejestracji w całym kraju, a także dzięki darowiznom od sponsorów udało się zebrać łącznie 621 000 zł na wsparcie statutowych działań Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Czerniaki i Mięsaki SARCOMA. Całkowity dochód z imprezy przeznaczony zostanie na zakup protez kończyn utraconych
w wyniku nowotworu, opiekę psychoonkologów, finansowanie nierefundowanych zabiegów i leków oraz na działania profilaktyczne.

Onkobieg to nie tylko wydarzenie sportowe i charytatywne, ale także edukacyjne. W tym roku lokalny bieg w Starachowicach wsparli pracownicy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia organizując punkt informacyjno-profilaktyczny. Można w nim było zapoznać się nie tylko z Akademią NFZ, aplikacją Moje Fizjo+ czy programami profilaktycznymi, ale także skorzystać z analizatora składu ciała, a nawet założyć Internetowe Konto Pacjenta i wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dziękujemy wszystkim partnerom i „onkobiegaczom”, którzy swoją obecnością i aktywnością przyczynili się do budowania świadomości nt. profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Media o Nas: