Poradnia Położniczo-Ginekologiczna

Ewa Potrzeszcz

Kontakt telefoniczny

459 599 996 wew. 3

Zapisy na badania prenatalne:
wtorki i środy 12.00-15.00.

Gabinet nr 6 (parter)

Harmonogram pracy Poradni:

Lekarz

lek. Zofia Ostromecka

lek. Marlena Gawęda - Stopa

15.05-18:05

lek. Paulina Wilkońska - Majchrzyk

15.05-18:05

Profil poradni

• wczesna profilaktyka
  • systematyczne badania i skuteczne leczenie chorób kobiecych
  • cytologia
  • porady ginekologiczne
  • opieka nad kobietą w ciąży
  • porady w zakresie problemów młodych kobiet
  • antykoncepcja
  • leczenie zaburzeń hormonalnych
  • opieka nad kobietą w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym
  • leczenie nadżerek
  • biocenoza pochwy

Zapewniamy prywatność oraz życzliwą i miłą obsługę

Badania prenatalne

Niezbędne jest skierowanie na badania prenatalne od lekarza prowadzącego ciąże.

Warunkiem uzyskania skierowania na bezpłatne badania prenatalne jest spełnienie przynajmniej jednego spośród poniższych kryteriów:

• wystąpienie aberracji chromosomowej płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,
  • stwierdzenie u matki lub ojca dziecka wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych,
  • stwierdzenie u kobiety znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
  • stwierdzenie w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Pacjentkę z jednym z wyżej wymienionych wskazań lekarz kieruje do Poradni we wczesnym etapie ciąży, aby pierwsza wizyta kwalifikacyjna mogła zostać przeprowadzona między 8 a 10 tygodniem ciąży.

Co zabrać ze sobą na wizytę?

Przy zgłoszeniu się na konkretny wyznaczony termin wizyty należy zabrać ze sobą zarówno skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę – zawierające informacje o wskazaniach do objęcia Programem Badań Prenatalnych oraz opis nieprawidłowości, jak i kartę ciąży oraz wyniki badań.

Jak przebiegają wizyty?

1. Pierwsza wizyta (pomiędzy 8 – 10 tygodniem ciąży) trwa około 15-20 min. Jej celem jest kwalifikacja do programu badań prenatalnych. W przypadku pozytywnej kwalifikacji pacjentka otrzymuje skierowanie na wykonanie badań biochemicznych (beta HCG + PAPPA-A). Ponadto ustalony zostaje termin pierwszego referencyjnego badania USG (11-14 tydzień ciąży).
  1. Druga wizyta (w 11-14 tygodniu ciąży) to właściwe badanie referencyjne trwające ok. 30 min. W jej trakcie wykonywane jest badanie USG i analizowane wyniki zleconych wcześniej badań hormonalnych (beta HCG + PAPPA-A). Po wykonaniu badania referencyjnego oraz oszacowaniu ryzyka aberracji chromosomowych (kalkulacja USG + hormony) pacjentka otrzymuje poradę dotyczącą dalszego postępowania.
  1. Konsultacja genetyczna – teleporada.
  1. Trzecia wizyta – trwa około 20 min., podczas której w razie konieczności wykonywana jest amniopunkcja. Należy zgłosić się z wynikiem grupy krwi.
  1. Czwarta wizyta (pomiędzy 18-22 tygodniem ciąży). To ostatnia wizyta w ramach poradnipodczas której wykonywane jest badanie USG. Jej termin jest ustalany podczas pierwszego badania referencyjnego (w 11-14 tygodniu ciąży).

W przypadku wykrycia nieprawidłowości genetycznych i potrzeby dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu, lekarz kieruje Pacjentkę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.

CENNIK USŁUG KOMERCYJNYCH (dla pacjentów nieubezpieczonych):