Kadra szkoli się z dostępów naczyniowych

2024-03-11

W starachowickim Szpitalu przeprowadzono cykl specjalistycznych kursów dla pielęgniarek i położnych. Personel szkolił się z zakresu pielęgniarstwa infuzyjnego i długoterminowych dostępów naczyniowych. Kursy zostały zorganizowane przez Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Kadr Medycznych Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek Położnych. Zajęcia w trybie stacjonarnym zostały przeprowadzone w starachowickim Szpitalu.

Pielęgniarki i położne nabywały oraz doskonaliły swoją wiedzę teoretyczną, a także umiejętności praktyczne z zakresu terapii infuzyjnej, czyli terapii polegającej na podawaniu płynnych substancji (leków, produktów krwiopochodnych, żywienia parenteralnego itp.) bezpośrednio do układu krwionośnego pacjenta. Kursy „Podstawy pielęgniarstwa infuzyjnego z kaniulacją żył obwodowych i powierzchownych” oraz „Długoterminowe dostępy naczyniowe – porty naczyniowe” obejmowały wszystkie czynności związane z podaniem leku do naczyniowo przy zachowaniu jak największej ostrożności i bezpieczeństwa. Podczas szkolenia ćwiczono postępowanie zgodne z określonymi standardami oraz wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które pozwala uniknąć zanieczyszczenia leku oraz przeniesienia drobnoustrojów do organizmu pacjenta.

Zarówno część teoretyczną, jak i warsztaty przeprowadziła Maria Budnik – Szymoniuk – pracownik medyczny z 20-letnim doświadczeniem w zakresie pielęgniarstwa infuzyjnego, nauczyciel akademicki Collegium Medicum w Bydgoszczy, członek Polskiego Klubu Dostępu Naczyniowego. Jak podsumowała instruktorka – ”To, co pacjent dostanie dożylnie i jak dostanie ma wpływ na efekt procesu terapeutycznego. Zatem bardzo trzeba zwracać uwagę na to, jak wykonywane są procedury. I tego uczyli się kursanci każdego dnia.”

Warsztaty dla pielęgniarek i położnych zostały certyfikowane przez Polski Klub Dostępu Naczyniowego.