Starachowiccy hemodynamiści pionierami w województwie

2024-06-19

W Pracowni Hemodynamiki Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach przeprowadzono zabiegi udrożnienia tętnic wieńcowych z wykorzystaniem nowoczesnej metody operacyjnej tzw. aterektomii orbitralnej. To pierwsze zabiegi poszerzenia naczyń o szerokiej średnicy zwapnienia wykonane w województwie świętokrzyskim.

Starachowicki zespół kardiologów interwencyjnych z sukcesem i bez powikłań przeprowadził trzy niezwykle trudne zabiegi angioplastyki wieńcowej. Wykonano je u pacjentów o bardzo trudnej anatomii zwężeń z licznymi zwapnieniami, którzy z powodów anatomicznych nie mogli zostać poddani aterektomii rotacyjnej (rotablacji) tj. przewiercaniu zwapnionych blaszek miażdżycowych. Jedyną szansą na poprawę ich stanu zdrowia było wykorzystanie urządzenia stosowanego od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, a teraz w Europie. Specjalistyczny sprzęt pozwolił na przywrócenie prawidłowego obiegu krwi do serca dzięki redukcji silnie uwapnionych blaszek miażdżycowych z przewężeniami o szerokiej średnicy.

W przypadku aterektomii orbitalnej zabieg angioplastyki wieńcowej wyglądał nieco inaczej niż klasyczna rotablacja. Częścią roboczą urządzenia nie było wiertło, a tzw. korona o średnicy 1,25 mm powleczona diamentowymi opiłkami wielkości 4-5 mikronów, która obracała się z wielką prędkością w świetle naczynia jak po orbicie (stąd nazwa), krusząc i ścierając zwapnienia. Następnie naczynie można było bez przeszkód poszerzyć balonikiem
i wszczepić stent. Dzięki wykorzystaniu „kosmicznej” technologii skutecznie poszerzono naczynia i przywrócono prawidłowe ukrwienie serca u pacjentów poddanych zabiegowi.

Pozytywne doświadczenia starachowickich hemodynamistów utwierdziły zespół w przekonaniu o potrzebie zakupu testowanego urządzenia, a tym samym poszerzenia metod leczenia oferowaną pacjentom z zaawansowaną chorobą wieńcową.

Warto wiedzieć!
Miażdżyca jest przewlekłą chorobą zapalną tętnic polegającą na tworzeniu się blaszek miażdżycowych na skutek gromadzenia się w ścianie naczynia komórek zapalnych oraz cholesterolu pochodzącego z krwi.
Zwężenie przez blaszkę miażdżycową średnicy światła naczynia do 50% nie powoduje u pacjenta dolegliwości, ponieważ przepływ krwi jest wystarczający w stosunku do zapotrzebowania mięśnia sercowego. W przypadku zwężenia powyżej 80% dochodzi do niedokrwienia serca i objawów dławicowych. Dalsze powiększenie się blaszki lub jej pęknięcie i wytworzenie na jej powierzchni skrzepliny prowadzi do całkowitego zamknięcia naczynia, wskutek czego dochodzi do zawału mięśnia sercowego. Miażdżyca jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.