Materace przeciwodleżynowe od PZU

2024-07-02

Starachowicki Szpital otrzymał dotację celową w wysokości 10 000 zł z Funduszu Prewencyjnego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych S.A. Środki finansowe przeznaczone zostały na zakup materacy przeciwodleżynowych.

Dofinansowanie przekazano na podstawie umowy prewencyjnej nr 253/2024/PZUZ/20 zawartej w dniu 11 kwietnia 2024 roku pomiędzy Powiatowym Zakładem Opieki Zdrowotnej, a Powszechnym Zakładem Opieki Zdrowotnej, a Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń Społecznych S.A.

Dzięki dotacji możliwe było zakupienie dwóch materacy przeciwodleżynowych, które doposażyły Oddział Chirurgiczny Ogólny z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Pododdziałem Urologicznym.

Zakupiono:

1. materac prostokomorowy (model 850) zmiennociśnieniowy do opieki długoterminowej, charakteryzujący się działaniem profilaktycznym i leczniczym dzięki redukcji siły ucisku, właściwościom chłodzącym i mechanoterapeutycznym (z funkcją masażu), którego konstrukcja pozwala na łatwą i szybką wymianę pojedynczych komór w przypadku ich uszkodzenia. Materac wyposażony w pompę Ela ultraniskociśnieniową, 3-sekcyjną, dwusilnikową z systemem kontroli ciśnienia, wyposażoną w dwa wyświetlacze LED i elektroniczny system kontrolny.
  2. Materac zmiennociśnieniowy (model rotacja automatyczna) dedykowany dla chorych pulmonologicznych, przeznaczony do profilaktyki i terapii wszystkich odleżyn. Materac zbudowany jest z trzech warstw: górnej – pneumatycznej zmiennociśnieniowej, środkowej wykonanej z gąbki PU oraz spodniej warstwy pneumatycznej, rotacyjnej. Pneumatyczna pompa przeciwodleżynowa model ROTACJA posiada dwa niezależne wyświetlacze ciekłokrystaliczne, możliwość wyboru czasu cyklu: 10, 15, 20 lub 25 minut, pracy w trybie zmiennego lub stałego ciśnienia (10 – 50 mmHg), umożliwia wybór kąta rotacji oraz czasu jej trwania niezależnie dla każdej ze stron (automatyczny wg. algorytmu wyboru stopnia odleżyny). Ponadto pompa posiada m.in. możliwość wyboru trybów pracy (pielęgnacyjny, pulsacyjny), automatyczną autokorektę poziomu wartości ciśnienia, alarm CPR.

Zakupiony system przeznaczony do profilaktyki i terapii wszystkich odleżyn już trafił na oddział i jest wykorzystywany w procesie leczenia pacjentów.