Poród bez bólu? W starachowickim Szpitalu to możliwe!

2024-07-03

Starachowicki Szpital rozszerzył ofertę niwelowania bólu porodowego o znieczulenie zewnątrzoponowe! To rodzaj znieczulenia stosowanego w celu zminimalizowania bólu i dyskomfortu pacjentki podczas porodu siłami natury. Polega na podaniu leku znieczulającego bezpośrednio do przestrzeni zewnątrzoponowej, która znajduje się w środku kręgosłupa.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Jak działa?

• hamuje przewodzenie bólu z macicy do mózgu, ale nie eliminuje odczuwania bodźców dotyku,
  • zmniejsza odczucie bólu od 75% do 100% od pasa w dół, ale nie blokuje czucia nóg i pozwala chodzić,
  • przyspiesza rozwarcie szyjki macicy polepszając sytuację dziecka w przypadku utrudnień porodu spowodowanych bólem i stresem mamy,
  • znieczulenie jest podawane przez anestezjologa,
  • leki podaje się przez cienki, jednomilimetrowy cewnik, który wcześniej umieszcza się w przestrzeni zewnątrzoponowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Plusy

• wykazuje największą skuteczność,
  • zapewnia bezpieczeństwo – w razie konieczności pozwala na przeprowadzenie cięcia cesarskiego,
  • można je zastosować przy zszywaniu krocza,
  • leki nie przechodzą przez łożysko ani do pokarmu, co pozwala na karmienie piersią.

Minusy

• ogranicza możliwość przemieszczania się ze względu na konieczność wykonania KTG i monitorowanie tętna dziecka,
  • możliwe jest wystąpienie bólu kręgosłupa po porodzie oraz zaburzenia czucia głowy i skóry.

Oprócz znieczulenia zewnątrzoponowego stosuje się także znieczulenie miejscowe i znieczulenie ogólne w przypadku cięcia cesarskiego. Metody łagodzenia bólu porodowego są dostosowywane do aktualnej sytuacji matki i dziecka oraz preferencji kobiety rodzącej.

Warto dodać, że Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową zapewnia Pacjentkom także niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego.
Należą do nich:

• aktywność fizyczna rodzącej – przyjmowanie dogodnych pozycji zmniejszających odczucia bólowe,
  • techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne,
  • masaż relaksacyjny,
  • ciepłe lub zimne okłady w okolicach odczuwania bólu,
  • przezskórna stymulacja nerwów (Transcuteneous Electrical Nerve Stimulation – TENS),
  • immersja wodna.

Należy pamiętać, że poród fizjologiczny przebiega zgodnie z siłami natury. Z kolei poród ze znieczuleniem staje się porodem medycznym. Wszelkie decyzje dotyczące jego przebiegu muszą być ściśle konsultowane i przeprowadzane pod nadzorem lekarza anestezjologa.

Pamiętaj!

• Każde znieczulenie to ingerencja w ciało a czasami również w organizm rodzącego się dziecka. Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować i przedyskutować z lekarzem wady i zalety znieczulenia, a także przeciwwskazania oraz możliwe powikłania.
  • W sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia mamy lub dziecka lekarz musi podać znieczulenie, nawet jeśli kobieta zdecydowała o porodzie bez jego użycia.
  • Ból porodowy wywołany jest skracaniem i rozwieraniem szyjki macicy, rozpieraniem i rozciąganiem miednicy, pochwy i krocza. Dziecko uciskając główką na nerwy w okolicy kręgosłupa powoduje też ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Ból pojawia się falowo i jest mocniejszy w każdej kolejnej fazie porodu.