Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

(41) 273 98 60

Kierownik Oddziału

(41) 273 96 26

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii mieści się na II piętrze w budynku B.

Oddział Intensywnej Terapii powstał w starachowickim szpitalu w 1982 r. Ogromnym wysiłkiem udało się zorganizować od podstaw i wyposażyć stanowiska intensywnej terapii, dzięki którym personel mógł ratować życie i zdrowie najciężej chorych. Udało się także zbudować wykształcony i zaangażowany zespół lekarsko – pielęgniarski. Aktualnie po prawie trzech dekadach istnienia pracujemy w zupełnie innych warunkach, które w pierwszych latach istnienia były w sferze marzeń.

W chwili obecnej Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dysponuje siedmioma stanowiskami (w tym jedno izolowane). Wszystkie stanowiska wyposażone są w wysokiej klasy sprzęt kompleksowo monitorujący parametry życiowe oraz najwyższej klasy respiratory i pompy infuzyjne.

W OAiT leczymy najciężej chorych pacjentów, dominują osoby z ciężkimi postaciami niewydolności oddechowej, wymagającymi stosowania różnorodnych metod wspomagania wentylacji, niewydolności krążenia i niewydolności wielonarządowych. Ratujemy życie pacjentom po urazach wielomiejscowych, prowadzimy leczenie większości pacjentów po skutecznych zabiegach resuscytacyjnych oraz rozległych zabiegach operacyjnych. Chorzy leczeni na naszym oddziale otaczani są szczególną opieką i troską o zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Oddział posiada szerokie możliwości diagnostyczne  i terapeutyczne w oparciu o istniejące w szpitalu pracownie: analityczną, bakteriologiczną, diagnostyki obrazowej, endoskopii. W leczeniu stosujemy nowoczesne metody i preparaty lecznicze. Personel Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii prowadzi znieczulenia do zabiegów operacyjnych, niektórych badań diagnostycznych i porodów wykonywanych w oparciu o osiem stanowisk znieczulenia.

Prowadzimy leczenie i monitorowanie w okresie pooperacyjnym, dysponujemy czterema stanowiskami nadzoru pooperacyjnego wyposażonymi w standardzie intensywnej terapii w ramach tak zwanej „sali wybudzeniowej”.

Jesteśmy przygotowani do stosowania wszystkich nowoczesnych metod znieczulenia ogólnego, anestezji regionalnej i równoważnej. Wszystkie stanowiska znieczulenia wyposażone są w nowoczesny sprzęt kompleksowo monitorujący parametry życiowe i przebieg znieczulenia pacjenta. Wszystko to w połączeniu z profesjonalizmem lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych pozwala na zapewnienie pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu w czasie nawet najpoważniejszych zabiegów operacyjnych. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dysponuje pięcioma miejscami szkoleniowymi w ramach akredytacji CMKP na prowadzenie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. Posiadamy także akredytację do prowadzenia staży w anestezjologii i intensywnej terapii w ramach innych specjalizacji.