Kierownik
Ewa Obara
specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego
W naszym Szpitalu wykonuje się rocznie około 4000 zabiegów operacyjnych. Jest to możliwe dzięki doskonale wyposażonemu Blokowi Operacyjnemu, kompleksowej opiece pooperacyjnej i wysoko wykwalifikowanej kadrze. Aktualnie, wśród 22 pielęgniarek pracujących na bloku, 9 posiada specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego, zaś pozostały personel posiada kursy kwalifikacyjne oraz uczestniczy w licznych szkoleniach, co z pewnością ma duże znaczenie dla specyfiki świadczonych usług.
Personel bloku przez całą dobę dyżuruje w pełnej gotowości do wykonywania zabiegów operacyjnych przy zabezpieczeniu Centralnej Sterylizatorni.
Blok Operacyjny jest wydzieloną jednostką organizacyjną, do której wstęp mają tylko osoby bezpośrednio zaangażowane w wykonywanie zabiegów operacyjnych, co pozwala na zachowanie właściwego reżimu sanitarnego.
Planowe zabiegi operacyjne odbywają się według ustalonego harmonogramu.
Podczas operacji, w razie konieczności, wykonywane są śródoperacyjne badania histopatologiczne. Blok ściśle współpracuje z Zakładem Patomorfologii.
Blok Operacyjny zlokalizowany jest na drugim piętrze budynku B i w jego skład wchodzi pięć sal operacyjnych, sala wybudzeń oraz sala cięć cesarskich znajdująca się przy Sali Porodowej.
Na wyżej wymienionych salach wykonywane są zabiegi:
- chirurgiczne
- ortopedyczne
- urologiczne
- ginekologiczne
- położnicze
Wszystkie sale operacyjne są wyposażone w system filtrów z pełną klimatyzacją i nawiewem laminarnym. Rozwiązanie to uniemożliwia przedostawanie się bakterii i zanieczyszczeń z innych pomieszczeń i pozwala na utrzymanie odpowiedniej czystości powietrza. Do wszystkich sal operacyjnych doprowadzone są w sposób centralny gazy medyczne: tlen, powietrze oraz centralna próżnia.
Blok Operacyjny wyposażony jest w nowoczesny sprzęt niezbędny do wykonywania zabiegów operacyjnych wśród którego należy wymienić między innymi:
- kolumny i zestawy laparoskopowe
- kolumny i zestawy artroskopowe
- nóż ultradźwiękowy
- diatremie nowej generacji
- morcellator i manipulator maciczny
- laser
- aparat RGT z ramieniem C
- ureterorenoskop
Na każdej z sal znajduje się wysokiej klasy aparatura anestezjologiczna.
Po operacji pacjenci trafiają na salę wybudzeń celem dalszego monitorowania parametrów życiowych.