Oddział Pediatryczny

Pielęgniarka Oddziałowa

Dorota Kasprzyk

specjalista pielęgniarstwa pediatrycznego

Opiekę nad dziećmi w Oddziale sprawuje 4 lekarzy specjalistów-pediatrów oraz 4 lekarzy rezydentów.

W Oddziale Pediatrycznym zatrudnione jest 12 pielęgniarek i sekretarka medyczna.

Kontakt telefoniczny

Oddział

Pielęgniarka oddziałowa

Ordynator

Oddział Pediatryczny mieści się na parterze w budynku A

Kwalifikacje zawodowe personelu medycznego zapewniają właściwy, odpowiadający współczesnym wymogom poziom diagnostyki i leczenia chorób dzieci od wieku noworodkowego do 18 roku życia. Zakres wiedzy medycznej i umiejętności są stale poszerzane przez wszystkich pracujących w Oddziale lekarzy i pielęgniarki.

Do zakresu świadczeń oddziału należą:

• diagnostyka i leczenie dzieci z chorobami układu oddechowego, układu pokarmowego i układu moczowego,
  • diagnostyka wstępna i leczenie chorób układu krążenia, układu nerwowego, zatruć lekami i środkami chemicznymi, reakcji alergicznych.

Oddział jest wyposażony w:

• USG,
  • aparat do wysokoprzepływowej terapii tlenem AIRVO2,
  • lokalizator żył,
  • kardiomonitory,
  • EKG,
  • pulsometry,
  • glukometr,
  • nebulizatory,
  • pompy infuzyjne,
  • zestawy AMBU,
  • ssaki elektryczne,
  • ciśnieniomierze tętnicze,
  • defibrylator.

W Oddziale znajduje się sala intensywnej opieki medycznej wyposażona w pulsometr, ssak elektryczny, kardiomonitor, zestaw do reanimacji oraz źródło tlenu.

Oddział ma łatwy dostęp do posiadanej przez szpital nowoczesnej aparatury diagnostycznej, co przyspiesza i ułatwia diagnostykę i leczenie oraz skraca czas pobytu dziecka w szpitalu.

Mali pacjenci są konsultowani przez lekarzy specjalistów w dziedzinach laryngologii, okulistyki, neurologii, ortopedii, psychologii i psychiatrii.

Oddział ma bardzo dobre warunki hospitalizacji, oddział liczy 10 łóżek i jest zlokalizowany na parterze budynku A. Podzielony jest na dwa odcinki: ogólny i infekcji jelitowych. Sale jedno i dwuosobowe. Pięć sal posiada wyodrębniony węzeł sanitarny. Przy dziecku może przebywać jeden z opiekunów całą dobę. Do jego dyspozycji jest fotel rozkładany i jednorazowa pościel.

Do dyspozycji pacjentów są: kuchenka oddziałowa z lodówką, kuchenką mikrofalową i gazową oraz czajnikiem bezprzewodowym. W ramach oddziału została zorganizowana biblioteczna oddziałowa, gdzie do dyspozycji dzieci są piękne książki, puzzle i gry planszowe. Ponadto organizowane są uroczystości dla dzieci (między innymi urodziny, Mikołaj, Dzień Dziecka). Pacjentów Oddziału Pediatrycznego odwiedzają wolontariusze z Fundacji Dr Clown prowadzący terapię śmiechem.

Organizacja pracy zapewnia przyjazny, zgody z potrzebami dziecka i oczekiwaniami rodziców oraz z Międzynarodową Konwencją o Prawach Dziecka, standard leczenia w szpitalu. Ułatwia bliskie kontakty małego pacjenta z rodzicami, umożliwia pobyt w oddziale z opiekunem, co przy dobrej współpracy z personelem nie tylko zaspokaja potrzeby miłości i poczucia bezpieczeństwa u dziecka, ale także przyczynia się do przyspieszenia procesu leczenia i zapobiega urazom psychicznym.

UWAGA!

Dzieci z urazami oraz wymagające interwencji lekarza specjalisty w zakresie chirurgii dziecięcej lub ortopedii dziecięcej kierowane są do najbliższych oddziałów urazowych dla dzieci. Do ośrodków o wyższym stopniu referencyjności kierowane są dzieci w przypadku wystąpienia trudności diagnostycznych i terapeutycznych.